Question: following common-source amplifier. We have vsig = 60 mV, Rsig = 50 k, RG1 = 600 k, RG2 = 300 k, RD = 2.2 k,
following common-source amplifier. We have vsig = 60 mV, Rsig = 50 k, RG1 = 600 k, RG2 = 300 k, RD = 2.2 k, RS = 1.0 k, RL = 3.9 k, Vt = 0.4 V, and VDD = 9.0 V. If the output, vo is 87 mV, (a) Find the current amplification, Ai (10 points); (b) Find DC power consumption of the MOSFET, PDC in a unit of mW (30 points)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
