Question: For the cantilever beam shown in Fig. If L e = 9 2 6 4 in ? 4 . hat ( f ) = 6

For the cantilever beam shown in Fig. If Le=9264 in ?4. hat(f)=60000 and fe=4000(normal-weight concrete) Determine the following:
7.1) The instantaneous deflection due to distributed load
A)1.02 in
B)0.94 in
C)0.82 in
D)0.56 in
7.2) The instantancous deflection due to a concentrated dead load at the free end
A)0.410 in.
B)0.326 in.
C)0.245 in.
-D)0.195 in.
7.3) The instantaneous deflection due to concentrated live load at a=10ft from the fixed end is maximum at the free end:
A)046t in.
B)0.377 in.
C)0264 in.
D)0.170 in.
7.4) The total immediate deflection
A)3.291 in.
B)2.542 in.
C)1.891 in.
D)1.400 in.
The 1-year long-time deflection, Assume =1.4,(For a 1-year period).
1.13in
0.97in.
0.88in.
0.75 in.
For the cantilever beam shown in Fig. If L e = 9

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!