Question: Q 2 . The figure below represents a schematic of pipe network. A rate of Q L s - 1 , is pumped to feed

Q2. The figure below represents a schematic of pipe network. A rate of QLs-1, is pumped to feed two lines. The length and diameter of each pipe segment are listed in the table. The total head loss at 1 is 27 m above atmospheric pressure. Assume the pressures at 6 and 10 are atmospheric:
(i) Calculate the water flow rates at 6 and 10,(ii) the power of the pump required.
The viscosity and density of the water are respectively: 0.0015 Pa.s; 985kgm3.
The loss coefficients for the fittings: k2-3=k2-7=1.1;kelbow=1.23
Use the following expression to evaluate the friction factor with roughness ratio (D=0.025):
1f2~=-1.8log[6.9Re+(8D3.7)1.11]
\table[[Pipe section,Length (m),Diameter (cm)],[1-2,30,40],[3-4-5-6,15,34],[7-8-9-10,25,28]]
Q 2 . The figure below represents a schematic of

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!