Question: QUESTION 25 A contractor is doing a FFPC for the government with a budget of 100 million. Current Earned Value data is: EV = 50m;

QUESTION 25

  1. A contractor is doing a FFPC for the government with a budget of 100 million. Current Earned Value data is: EV = 50m; Actual Costs, AC = 75m; and Planned Value, PV=60 m, TCPI: To Complete Performance Index for the project cost is:

    a. 1.25

    b. 0.67

    c. 2

    d. 0.75

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!