Question: Suppose that GARCH(1,1) parameters have been estimated as a = 0.000002, = 0.04, and = 0.94. The current daily volatility is estimated to
Suppose that GARCH(1,1) parameters have been estimated as a = 0.000002, α = 0.04, and β = 0.94. The current daily volatility is estimated to be 1.3%. Estimate the volatility per annum that should be used to price a 20-day option.
Step by Step Solution
★★★★★
3.40 Rating (144 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
