Question: Suppose that the parameters in a GARCH(1,1) model are a = 0.04, b = 0.94, and w = 0.000003. What is the long-run average volatility?
- Suppose that the parameters in a GARCH(1,1) model are a = 0.04, b = 0.94, and w = 0.000003.
- What is the long-run average volatility?
- If the current volatility is 2% per day, what is your estimate of the volatility in 30, 60, and 120 days?
- Suppose volatility suddenly increases from 2% per day to 3%. Estimate the effect on our volatility forecasts in 30, 60, and 120 days.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
