Question: System description and analysis: ( 6 0 points ) i . Demand = 6 0 , 0 0 0 products per year, factory works 5

System description and analysis: (60 points)
i. Demand =60,000 products per year, factory works 50 wks
per yr
ii. Factory shifts =2-10-6
iii. Mfg cycle time data (all in hours): =18.8,15.7,2.6,17.6,
53.8,21.5,21.4,23.6,19.4,20.6,21.0,18.5,2.5,20.4,
18.8,54.3,19.6,18.9,23.0,21.3,23.8
use formula for calculating cycle time found in lecture
notes (eliminates both tails)
iv.100% internal to factory site, no transportation loop
Calculate:
Takt in minutes (15 pts)
mfg cycle time (15 pts)
WIP quantity in system (20 pts)
number of pull cards (10 pts)
assume product is the size of a soccer ball and weighs 8
pounds
2) Draw up an example kanban card for this system (10 poi

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!