Question: T-F-4 : Consider a two-layer wall with thermal conductivity coefficients kA=0.06 W/m.K and kB=0.02 W/m.K and thicknesses LA=10mm and LB=18mm. The contact resistance between the

T-F-4 : Consider a two-layer wall with thermal conductivity coefficients kA=0.06 W/m.K and kB=0.02 W/m.K and thicknesses LA=10mm and LB=18mm. The contact resistance between the two layers is 0.20 m2.K/W. Layer A is in contact with a fluid with h=10W/m2.K at 200 oC and layer B is in contact with a fluid with h=20 W/m2.K at 40 oC. a) By drawing the thermal circuit, heat transfer from a 2m high and 2.5m wide part of the wall calculate. b) Find the temperature at each point and show the temperature distribution.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!