Question: The optimal distance for the van Der Waals interaction between two carbonyl oxygen atoms is r 0 = 0.353nm. The energy for this interaction is
The optimal distance for the van Der Waals interaction between two carbonyl oxygen atoms is r 0 = 0.353nm. The energy for this interaction is -20.78kJ/mol.
a. Estimate the repulsive parameter A and dispersion parameter B for Lennard-Jones 6-12 potential.
b. Calculate the energy at r = 0.33 nm and at r= 0.4 nm, using the parameters in (a).
Step by Step Solution
★★★★★
3.37 Rating (150 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
To solve this problem we will use the LennardJones 612 potential which is expressed as Vr 4epsilon l... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
