Question: The signal x(t) is given by: k=30 x(t) = 500+ cos(2kt +0.5) k=1 a. What is the minimum sampling frequency of the signal so
The signal x(t) is given by: k=30 x(t) = 500+ cos(2kt +0.5) k=1 a. What is the minimum sampling frequency of the signal so as to avoid aliasing? b. A signal is sampled using a 10-bit A/D, what is the smallest voltage that can be measured if the reference voltage is 5v? n c. The above signal is sampled at a rate of 2 kHz and for two hours. The sampled data are stored in a memory unit. what is the size of the memory unit in Kbyte so that it hold the data, given that a 16 bit A/D is usert?
Step by Step Solution
★★★★★
3.50 Rating (160 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
