Question: Total work content for a product assembled on a manual production line is 3 3 . 0 min. Production rate of the line = 4

Total work content for a product assembled on a manual production line is 33.0 min.
Production rate of the line =40 units/hr. Base parts are attached to a moving conveyor
whose speed =2.2 m/min. Repositioning time per worker is 6 sec, and line efficiency is
95%. Due to imperfect line balancing, the number of workers needed on the line must be
two more workers than the number required for perfect balance. Manning level =1.35,
excluding utility workers. Determine the (a) number of workers and (b) number of
workstations on the line. (c) What is the balance efficiency for this line? (d) If the
workstations are arranged in a line, and the length of each station is 3.7 m, what is the
tolerance time in each station? (e) What is the elapsed time a work unit spends on the line?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!