Question: A seismic wave is described by the equation y(x, t) = (7.00 cm) cos [(6.00( rad/cm) x + (20.0( rad/s)t] The wave travels through a
A seismic wave is described by the equation
y(x, t) = (7.00 cm) cos [(6.00( rad/cm) x + (20.0( rad/s)t]
The wave travels through a uniform medium in the x -direction.
(a) Is this wave moving right ( + x-direction) or left (−x-direction)?
(b) How far from their equilibrium positions do the particles in the medium move?
(c) What is the frequency of this wave?
(d) What is the wavelength of this wave?
(e) What is the wave speed?
(f) Describe the motion of a particle that is at y = 7.00 cm and x = 0 when t = 0. (g) Is this wave transverse or longitudinal?
Step by Step Solution
3.29 Rating (155 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Strategy Use the properties of traveling waves to answer the q... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
956-P-M-L-M (1513).docx
120 KBs Word File
