Question: A lateral pnp emitter follower has R S = 250 , b = 200 , = 50, I C = 300 A, f T
A lateral pnp emitter follower has RS = 250 Ω, b = 200 Ω, β = 50, IC = −300 µA, fT = 4 MHz, RE = 4 kΩ, Cμ = 0, and ro = ∞. Calculate the small-signal voltage gain as a function of frequency. Sketch the magnitude of the voltage gain in decibels from f = 10 kHz to f = 20 MHz, using a log frequency scale.
Step by Step Solution
★★★★★
3.27 Rating (159 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
251 10 6 radsec ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (2 attachments)
1528_605d88e1b743f_686918.pdf
180 KBs PDF File
1528_605d88e1b743f_686918.docx
120 KBs Word File
