Question: A Compact Specimen (CS) that is 50 mm wide and 25 mm thick has a 25 mm long crack. Assume plane strain condition. Given:

A Compact Specimen (CS) that is 50 mm wide and 25 mm thick has a 25 mm long crack. Assume plane strain condition. Given: = 200 MPa, n=5, = 2.2, E = 200 GPa, v=0.3, J = 600 kJ/m. a. Determine Elastic part of J-integral, Jel (in terms of P) Plastic part of J-integral, Jp (in terms of P) b. If the total J=13.5842P +1.5307x107 P6, determine the critical load Per. Clearly indicate the units for Pcr. 62.5 mm 12 mm P 25 mm 25 mm 25 mm
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
