Question: Answer all 4 questions A turning operation is performed on an engine lathe using a tool with zero rake angle in the direction of chip

A turning operation is performed on an engine lathe using a tool with zero rake angle in the direction of chip flow. The work material is an alloy steel with hardness =325 Brinell. Feed =0.015 in/rev, depth of cut =0.125 in, and cutting speed =300 ft/min. After the cut, the chip thickness ratio =0.45. (a) Using the appropriate value of specific energy from the Table in Q4. calculate the gross horsepower in (hp) at the drive motor, if the lathe efficiency =85%. QUESTION 2 From Q1, calculate the lathe gross power in kilowatt (kW) if feed =0.50mm/rev. QUESTION 3 From Q1 \& Q2, estimate of the cutting force in pounds (Ib) for this turning operation. In a turning operation on stainless steel, cutting speed =125m/min, feed =0.25mm/rev, and depth of cut =6.0mm. How much gross power in kilowatt (kW) will the lathe draw in performing this operation if its mechanical efficiency =90%. Use Table below to obtain the specific energy value
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
