Question: The internal shear force V at a certain section of a steel beam is 8 7 kips. If the beam has the cross section shown

The internal shear force V at a certain section of a steel beam is 87 kips. If the beam has the cross section shown (assume a=3.1 in.,b1
=3.1in.,b2=6.1in.,tw=tf=1.3 in.,d=12.8 in.), determine:
(a) the value of Q associated with point H, which is located 3.1 in. below the top surface of the flanged shape.
(b) the maximum horizontal shear stress max in the flanged shape.
Answers:
(a)Q=
in.?3.
(b)max=
ksi.
The internal shear force V at a certain section

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!