Question: The internal shear force V at a certain section of an aluminum beam is 12.8 kN. If the beam has the cross section shown (assume


The internal shear force V at a certain section of an aluminum beam is 12.8 kN. If the beam has the cross section shown (assume a=28 mm, bf=76 mm, tw=t,=6 mm, d=87 mm), determine: (a) the shear stress zy at point H, which is located 28 mm above the bottom surface of the tee shape. (b) the maximum horizontal shear stress max in the tee shape. H d V a Answers: (a) TH = MPa. (b) max = i MPa
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
