Question: A receiving units department currently uses the sampling plan n=90, c=3 for a part purchased from a supplier in lots of size 10000 for their

A receiving units department currently uses the

A receiving units department currently uses the sampling plan n=90, c=3 for a part purchased from a supplier in lots of size 10000 for their assembly department. The assembly people complain about high defective rates for this part, and they do not want to handle more than 2% defective parts on the average. Does the sampling plan n=110, c=3 meet this requirement? What would be the average outgoing quality limit for this part for the new plan? What would be the average total inspection if the supplier sends lots with p=0.06 quality level? a) Yes, AOQL=0.0175, ATI=9030 b) No, AOQL=0.0175, ATI=9030 c) Yes, AOQL=0.0214, ATI=7973 d) No, AOQL=0.0214, ATI=7973 e) No, AOQL=0.0266, ATI=2520

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!